Úvodní stránka | Recenze | Reporty | Ukázky | Odkazy | Diskuse
Guestbook | Chat | Archiv | Partylist | Trancefusion

How about drugs?
(02. 03. 2010 03:18)
Dlouhodobé téma o drogách mi tady citelně chybělo, a tak jsem se jedno slíbené rozhodl založit. Za dvoudenní zpoždění se omlouvám...

Už párkrát se zde diskuze o drogách udála, většinou formou hodně vášnivých off-topic příspěvků. Asi nejplodnější byl v tomto smyslu topic o dočasném uzavření klubů na Ibize, který proběhl před téměř třemi lety. Následovaly další, ale již méně významné debaty, z nichž byla navíc část smazána, protože se strhly na nesprávném místě. A proto teď přicházím s touto iniciativou; ne snad proto, abych rozvířil stojaté vody, ale pouze abych vytvořil hodnotnější diskuzi se spoustou zajímavých názorů a náhledů na celkovou problematiku drog. Prim by zde podle mě měly hrát otázky legalizace, prevence či represe, ale samozřejmě očekávám, že se proberou i jednotlivé drogy, jejich užívání a zdravotní následky, lednová novela v zákoně nebo globální drogová politika, nebráním se přímo ani návodům k užívání, pokud by se tu taková situace vyskytla. Asi je to zbytečné říkat, ale pro jistotu se vymezuji proti hodnocení kvality jednotlivých látek, takové téma funguje například zde.

Pokud někomu tento thread pomůže upevnit a ujasnit si svůj názor, budu spokojen. Pokud někomu informace napsané zde pomohou snížit či eliminovat riziko při užívání drog, budu spokojen. Pokud někoho tento topic od užívání drog odradí, budu také spokojen.

Já osobně hodlám reagovat formou reakcí na nějaké zajímavější či provokativnější příspěvky, samozřejmě se můžete také ptát - lidí s drogovými zkušenostmi či znalostmi se tu určitě pohybuje dost; netajím se tím, že jsem jedním z nich. Velkou iniciativu rovněž očekávám od Foxe.

Ode mě vše, pusťme se do toho.
Edit: Sq4Raa (02. 03. 2010 20:52) (1x)

Bez práce nejsou koláče. Tedy bez práce nejsou peníze a bez peněz nejsou koláče. No a bez koláčů není párty!
Re: How about drugs?
(02. 03. 2010 03:31)
Tak pro začátek asi 50 minutový záznam z 18.2.2010 pořadu ČT Máte slovo (moderuje Michaela Jílková) na téma Tresty za drogy se snížily!. sm3

[www.ceskatelevize.cz]

Vám, co vás zajímá tématika drog a diskuze o její legalizaci, vás bude toto video bavit. sm4

__________________________________________________________________________________________________
Vzbuřte se proti hrubkám na internetu
(02. 03. 2010 03:57)
Tak první názor názor vzešel z rádia Impuls (viz výše):

Jenom debil anebo idiot může prosazovat legalizaci drog! Jenom debil a idiot se zastává braní drog. Člověk, který přemýšlí zdravým rozumem, tak toto odsuzuje. sm15

Bez práce nejsou koláče. Tedy bez práce nejsou peníze a bez peněz nejsou koláče. No a bez koláčů není párty!
(03. 03. 2010 15:58)
Tak, přišlo mi že je tu vzhledem k temátu nějak moc ticho, po foxovu odkazu na českou televizi jsem pochopil proč a hodlám toto ticho zachovatsm3
(03. 03. 2010 16:28)
Ja som ohladne drog pomerne konzervativny, odmietam akekolvek reci o nejakej legalizacii

(03. 03. 2010 16:38)
Osobně jsem proti drogám a preferuju názor, že člověk by si měl užívat akci bez sekundární "podpory" omamných látek (ono i s alkoholem je potřeba opatrně, mně samotnému se to s ním párkrát vymstilo, ale určitě nejsem sám) a poslouchat hudbu (a to jakoukoliv) především srdcem. Nicméně je to věc každého, jak se rozhodne a jak se svým životem a zdravím naloží.
Problematika legalizace není až tak jednoduchá a jednoznačná, jak se může oběma táborům na první pohled zdát, všechno nese svoje pro a proti a jakékoliv kroky z hlediska úpravy zákonů by měly být důkladně zváženy. Nicméně v podmínkách ČR bych se přikláněl spíše proti legalizaci. Tohle je jen můj pohled, každý může mít samozřejmě odlišný.
Edit: Flash2001 (03. 03. 2010 20:07) (1x)

http://img161.imageshack.us/img161/9636/flashqk7.jpg

"Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst..."
"Teď, když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné - naučit se žít na Zemi jako lidé." (G.B.Shaw)
"Hujer, Metelesku Blesku!"

Nezpomalovat, nezpomalovat, nezpomalovat!!!

[www.myspace.com]
[www.facebook.com]
(03. 03. 2010 20:14)
Zase? Neni duvod legalizovat,jen pro lekarske pouziti. Pro koho je to potreba,pro narkomany,pro zvedavce? Pro leceni,vyzkumy,ruzne vicemene potrebne veci je to povoleno. Pro cichani,koureni,vnitrozilne... - jsem proti. Proc taky byt za? Kvuli komu?
(03. 03. 2010 21:29)
Jsem rád, že se to tady rozjelo bez nějaké mé větší provokace, takže můžeme nastartovat debatu...

citace:
seven
Tak, přišlo mi že je tu vzhledem k temátu nějak moc ticho, po foxovu odkazu na českou televizi jsem pochopil proč

Proč?

citace:
ceero
Ja som ohladne drog pomerne konzervativny, odmietam akekolvek reci o nejakej legalizacii

Proč? ( bude asi má nejčastější odpověď sm15)

citace:
BoRo
Zase? Neni duvod legalizovat,jen pro lekarske pouziti. Pro koho je to potreba,pro narkomany,pro zvedavce? Pro leceni,vyzkumy,ruzne vicemene potrebne veci je to povoleno. Pro cichani,koureni,vnitrozilne... - jsem proti. Proc taky byt za? Kvuli komu?

Snad nedělám chybu, že ti odpovídám...

Otázky, které jsi vznesl, jsou právě ty, na které se budu snažit odpovědět, dostaneme se k nim. Pro začátek bych se ale spíš ptal, proč byly drogy vůbec zakázány a proč stále zakázány jsou?
Edit: Sq4Raa (03. 03. 2010 21:53) (1x)

(03. 03. 2010 21:49)
Flash:
Já proti drogám nejsem a v tom se budeme rozcházet od začátku, ale rád bych ukázal, že k tomu přistupuju stejně střízlivě a že některé věci, které popisujes/budeš popisovat, se s užíváním drog nemusí vylučovat.

citace:
Flash2001
Osobně jsem proti drogám a preferuju názor, že člověk by si měl užívat akci bez sekundární "podpory" omamných látek (ono i s alkoholem je potřeba opatrně, mně samotnému se to s ním párkrát vymstilo, ale určitě nejsem sám) a poslouchat hudbu (a to jakoukoliv) především srdcem.

Já jsem osobně pro názor, že každý by si měl akci užívat, jak se mu jen zlíbí, pokud to neobtěžuje ostatní. To mi přijde férové a správné; jsme demokracii a musíme být zvyklí, že nebudeme s každým souhlasit, ovšem každý by měl mít na to své vyjádření právo. Tím, že jsi alkohol s přivřením oka v závorce dovolil, jsi dle mého ukázal ten zažitý předsudek, jenž říká, že alkohol je vlastně v pohodě, protože je legální. Dřív nebo později se tady určitě objeví tabulka nebezpečnosti jednotlivých drog a bude zřejmé, proč tohle neplatí. Takže souhlasím, že s alkoholem je třeba opatrně, ale to jako se vším, tedy i s drogami. Poslouchání hudby srdcem použití drog nevylučuje, protože neplatí (jak si určitě někteří myslí), že drogy musí nutně brát člověk, který se neumí bavit bez nich. Drogy zkrátka bere člověk, který se pro ně rozhodne, kterému se líbí jejich účinek. Pokud někdo hraje squash (sm2), nenapadne mě, že se neumí bavit bez něj. Asi ho to zkrátka baví, a proto ho hraje.

citace:
Flash2001
Nicméně je to věc každého, jak se rozhodne a jak se svým životem a zdravím naloží.

Ale už to není věc státu, ne?

citace:
Flash2001
Problematika legalizace není až tak jednoduchá a jednoznačná

Problematika legalizace není určitě jednoduchá, ale z toho, co jsem za poslední tři roky vyčetl, by měla být velice jednoznačná.
Edit: Sq4Raa (03. 03. 2010 22:34) (1x)

(03. 03. 2010 22:48)
abych byl uprimny,slusne receno - je mi lhostejny tvuj nazor a jestli budes odpovidat na moje otazky je mi taky jedno. jses takovy samozvanec,ktereho podmanila omamna latka a vyzval ses branit neco nelegalniho. Takova trochu rebelie. Vsichni proti tobe,uzivas si to. Roky to studujes,vyuzivas poznate vyrazy...sectelost je dobra,ale konec koncu nepouzitelna.
(03. 03. 2010 22:57)
Tak to vůbec není, ale je to tvůj názor. Chápu, že je ti jedno, jestli ti odpovím, ale pokud nebudeš diskutovat k tématu, nebude to jedno mně. Ano, tento topic považuju za ,,vlastní'' a budu se snažit, aby měl nějakou úroveň. Snaž se to tedy prosím respektovat.

(03. 03. 2010 22:59)
Asi už bych nebyl tak striktně pro legalizaci jako dřív. Pořád bych se k tomu přikláněl jako k lepšímu řešení (než zákazu), ale byl bych opatrnější.

Je to podobné jako s těmi homosexuály - společnost "něco" ustanoví jako že je to vlastně v pořádku a morálka (co je "dobré" a co "špatné") obecně se v tomhle jednom ohledu posune (protože jde imho mnohem víc o určité kolektivní vědomí než o individuální kodex). Nemyslím si, že by ze všech najednou byli feťáci, ale pravděpodobně by přibylo těch, kteří by s drogou (drogami) experimentovali.

Otázkou je, jestli by to bylo špatně, protože na druhou stranu by nejspíš ubylo těch, kteří by tomu nezvladatelně propadli.

To je asi všechno, co mě k tomu momentálně napadá.
(03. 03. 2010 23:12)
Zase by se jednalo o jiné látky.

Drogová prohibice tak paradoxne sama vytvárí náklady na lécbu drogove závislých lidí tím, že mnohonásobne zvyšuje možnost predávkování se drogami, napomáhá rozširování infekcních nemocí mezi uživateli (AIDS, hepatitida), vede
k substituci méne nebezpecnejších drog drogami daleko více úcinnejšími a nekvalitnejšími apod. Stací
se podívat na príklad cistého heroinu, který je využíván v lékarství a jehož užívání sebou nese jen malá
zdravotní rizika pro své konzumenty a srovnat ho s heroinem prodávaným na ulici (farmaceuticky
cistý heroin nepoškozuje životne duležité orgány o nic více než bežné pití alkoholu a závislí lidé na
nem zustávají približne na stejné dávce po celý svuj život).

Mně jde hlavně o tu podstatu toho, že je něco nelegální z prakticky žádných relevantních důvodů, ale pomocí předsudků se ta ilegalita udržuje. I následek toho, že by drogy zkusilo více lidí, by mi teoreticky nekazil tu získanou svobodu. To je pohled můj osobní, který by samozřejmě neměl v případném politickém rozhodnutí žádný prostor, ale o tu svobodu mi jde v teorii především.

To, co by mohlo zajímat politiky a občany, jsou neefektivně vynaložené finanční prostředky, které hrají pro legalizaci asi nejvíce.
Edit: Sq4Raa (03. 03. 2010 23:14) (1x)

(03. 03. 2010 23:22)
citace:
Sq4Raa

citace:
ceero

Pretoze s tym mam zle skusenosti. Asi budem staromodny, ale poznam ludi ktorych nenavratne zmagorila aj trava. Sam som kedysi hulil a viem, aka je to zataz na mozog ked clovek huli 2-3x za tyzden a vsetky reci o tom, aka je trava prospesna mysli mi prijdu smiesne. Nemam skusenosti s nejakym tvrdsim fetom a ani o to nestojim, uz ta tolko do nebies vyzdvihovana trava na mne s odstupom casu zanechala extremne zly dojem. A popravde, pochybujem ze by to bolo o nieco lepsie sm2 Ja si stojim za tym, ze zit a zabavit sa bez problemov da aj bez toho, tak naco si magorit mysel a navyse sa vystavovat riziku ze to psychika nezvladne a skonci ako nejaky napikovany anarchista so satkou cez hubu ktory polku svojho mizerneho zivota stravi tlachanim o skurvenosti systemu a zasieranim stien a somrovanim cigariet sm0 Ale to uz asi zachadzam do trosku inych oblasti sm0

(03. 03. 2010 23:31)
citace:
ceero
citace:
Sq4Raa

citace:
ceero

Pretoze s tym mam zle skusenosti. Asi budem staromodny, ale poznam ludi ktorych nenavratne zmagorila aj trava. Sam som kedysi hulil a viem, aka je to zataz na mozog ked clovek huli 2-3x za tyzden a vsetky reci o tom, aka je trava prospesna mysli mi prijdu smiesne. Nemam skusenosti s nejakym tvrdsim fetom a ani o to nestojim, uz ta tolko do nebies vyzdvihovana trava na mne s odstupom casu zanechala extremne zly dojem. A popravde, pochybujem ze by to bolo o nieco lepsie sm2 Ja si stojim za tym, ze zit a zabavit sa bez problemov da aj bez toho, tak naco si magorit mysel a navyse sa vystavovat riziku ze to psychika nezvladne a skonci ako nejaky napikovany anarchista so satkou cez hubu ktory polku svojho mizerneho zivota stravi tlachanim o skurvenosti systemu a zasieranim stien a somrovanim cigariet sm0 Ale to uz asi zachadzam do trosku inych oblasti sm0

Ty máš zlé zkušenosti s legalizací? sm2 Protože jsi napsal, že jsi proti ní. Co myslíš, že by změnila?

(03. 03. 2010 23:32)
citace:
Sq4Raa

Drogy zkrátka bere člověk, který se pro ně rozhodne, kterému se líbí jejich účinek. Pokud někdo hraje squash (sm2), nenapadne mě, že se neumí bavit bez něj. Asi ho to zkrátka baví, a proto ho hraje.

Tady s tebou nemohu souhlasit. Důvod je prostý. Pokud hraji squash, tak ho sice hraji za účelem pobavení se, odreagování se, nicméně se bez něj obejdu. Pokud mluvíme o drogách na kterých je závislost a které ti kompletně mění myšlení a rovnováhu v těle. Příklady toho, jak se člověk mění vlivem drog, jak se bez nich neumí bavit i na té pařbě i jinde, jsou více než jasné. Teď tu určitě nemluvím o tom, když si někdo za půl roku na nějaký akci něco dá, ale o tom, když jezdí každý týden a je pokaždý naloženej a když mu řekneš, ať se dnes baví normálně, tak si mu spíš pro srandu.
Prostě nejprve si vezme jednou za čas a pak to rozjede ve velkym, na tom člověku poznáš, jak se mění a jak se bez toho začíná celkem slušně nudit a to je právě ta psychická závislost. Je to stav, kdy se člověk bez drogy začne nudit a nic ho nenaplňuje a pokud si dá, tak je vše v naprostém pořádku a najednou slunce svítí. O fyzické závislosti nemluvím, tam je to jasné.

Nejhorší na drogách je to, že je berou prostí lidé a jak sám uznáš, hodně lidí je tupejch a blbech a je jim úplně ukradený co s nima bude, hlavně když to žije.

Já říkám všeho s mírou, bohužel míra u drog je postavena hodně nízko, tak nízko, že tu laťku skoro nikdo nevidí, to neznamená, že tam není.
(03. 03. 2010 23:35)
Jasně, já jsem to generalizoval a upravil na sebe i obecně.

Bavil jsem se ale o podstatě braní drog a o člověku, který se je rozhodne zkusit. Nebavím se o závislácích. Stejně jako pokud se bavím o pití alkoholu, nebavím se o notorických opilcích.

Edit:
citace:
Johny2005
[Pokud hraji squash, tak ho sice hraji za účelem pobavení se, odreagování se, nicméně se bez něj obejdu. Pokud mluvíme o drogách na kterých je závislost a které ti kompletně mění myšlení a rovnováhu v těle.

To je fáze, do které jsem se nechtěl dostat. Když ,běžný' člověk přemýšlí o drogách, tyhle věci ho napadají jako první. A od toho se pak odvíjí ty názory. Podstata braní drog může být naprosto stejná jako třeba hraní squashe, pokud se na to budeme dívat střízlivě. To, že jedna z těch aktivit se zdá být (je) mnohem užitečnější a zdravější, už je věc druhotná. Já chtěl flashovi a dalším jen naznačit, že drogy nepředstavují vědomí, ale pouze jeho boost. A proto v mnoha případech nemůže platit to, že kdo se baví s drogami, neumí to jinak.
Edit: Sq4Raa (03. 03. 2010 23:44) (4x)

(03. 03. 2010 23:49)
citace:
Sq4Raa

Ty máš zlé zkušenosti s legalizací? sm2 Protože jsi napsal, že jsi proti ní. Co myslíš, že by změnila?
Myslel som, ze narazas na tu moju konzervativnost ohladne drog vseobecne sm2 Ja proste drogy povazujem za vymetanie mozgov a prizabijanie vlastneho organizmu, proste nevidim dovod, preco by to stat a spolocnost mali legalizaciou podporovat. Uz dost tak je tu dost len alkoholikov samotnych, nemyslis ? Naco este k tomu spolocensky legitimizovat aj fetakov. Navyse po legalizacii by sa urcite odburala psychicka bariera v kope ludoch, ktori by sa k tomu za inych okolnosti nedostali a to snad nema nik za potreby

(03. 03. 2010 23:56)
Nene, tvůj názor na drogy je prostě jen tvůj, to je v pořádku.

No, za prvé ne každý uživatel drog je feťák (závislák, pokud je to myšleno takhle). Drtivá většina z nich naopak není. A proč je legitimizovat? Proč kriminalizovat lidi za něco, co provádí se svým vlastním tělem?

citace:
ceero
Uz dost tak je tu dost len alkoholikov samotnych, nemyslis ?

Ano. A když zkoušeli v USA v 20. letech alkohol zakázat, tak počet úmrtí i uživatelů stoupl. To jen tak stručně, asi se k tomu ještě dostanem.

citace:
ceero
Navyse po legalizacii by sa urcite odburala psychicka bariera v kope ludoch, ktori by sa k tomu za inych okolnosti nedostali a to snad nema nik za potreby

Nevěřím té kopě, ale samozřejmě největší diskuze by byla o tom, jak nastavit parametry tak, aby se něco podobného nestrhlo. I tak by situace byla pořád lepší, pro občany levnější, pro uživatele zdravější a pro mafii nepříjemnější než teď.

(03. 03. 2010 23:58)
citace:
Sq4Raa

To je fáze, do které jsem se nechtěl dostat. Když ,běžný' člověk přemýšlí o drogách, tyhle věci ho napadají jako první. A od toho se pak odvíjí ty názory. Podstata braní drog může být naprosto stejná jako třeba hraní squashe, pokud se na to budeme dívat střízlivě. To, že jedna z těch aktivit se zdá být (je) mnohem užitečnější a zdravější, už je věc druhotná. Já chtěl flashovi a dalším jen naznačit, že drogy nepředstavují vědomí, ale pouze jeho boost. A proto v mnoha případech nemůže platit to, že kdo se baví s drogami, neumí to jinak.

Jenže v mnoha případech to tak platí a to je právě ten rozdíl mezi drogou a squoashem. Navíc je právě ta sorta lidí, kteří sice nejsou závislí, ale na tu pařbu by čistí nejeli.
A nemyslím si, že by mne ty věci napadali jako první kvůli tomu, že bych byl nějak běžný. Beru to z realu, stačí se rozhlédnout.

Jinak samozřejmě je spousta lidí, o kterých mluvíš ty, kteří se umí bavit i bez drog, ale je tomu i naopak. Srovnávat drogy se squashem je asi jako srovnávat turisty na sněžce a horolezce v Himalájích.
(04. 03. 2010 00:11)
Není, protože já je nestavím na stejnou úroveň, prostě se bavím o podstatě té věci. A ta je taková, že při drogách tě napadají ty nejhorší asociace hned v úvodu, a proto docházíš k takovým závěrům. Já ty dvě aktivity nesrovnávám, pouze se bráním přirovnáváním ilegálních drog pouze k alkoholu a vycházím ze těch nejjednodušších základů. Časem to rozvinu, protože dřív nebo později někdo namítne, že drogy by měly být zakázány, protože nejsou zdravé.
Edit: Sq4Raa (04. 03. 2010 00:12) (1x)

(04. 03. 2010 00:40)
citace:
Sq4Raa

Poslouchání hudby srdcem použití drog nevylučuje, protože neplatí (jak si určitě někteří myslí), že drogy musí nutně brát člověk, který se neumí bavit bez nich. Drogy zkrátka bere člověk, který se pro ně rozhodne, kterému se líbí jejich účinek. Pokud někdo hraje squash (sm2), nenapadne mě, že se neumí bavit bez něj. Asi ho to zkrátka baví, a proto ho hraje.

Tak jestli je tady nestavíš na stejnou úroveň, tak asi opravdu špatně chápu:

Navíc u té první věty platí právě i opak tzn. že je berou i lidé, kteří se bez nich neumí bavit. Tady je právě zakopaný pes.

A k jakým závěrům tedy podle tebe docházím?

Jinak já jsem nesouhlasil jen z touhle tvojí částí, vůbec se nepřu o nějaké legalizaci, srovnávání s alkoholem, právních hlediscích a dalších věcech v tomhle mám zřejmě stejný názor a to se to tu ještě neprobíralo.
(04. 03. 2010 00:41)
citace:
BoRo
Zase?

Ano zase. sm3 Ta diskuze je pryč už 3 roky a vlastně ani nebyla o drogách... sm4 Už uběhl čas se k tomu tématu zase vrátit, chybí tu.

citace:
BoRo
Pro leceni,vyzkumy,ruzne vicemene potrebne veci je to povoleno.

Není pravda. Pro výzkumy možná, ale protože se jedná o zakázanou látku, musí být na vše spousta povolení (byrokracie) a složitých kontrol a to si nemůže dovolit každej. A to dosti omezuje ten výzkum, když je zapotřebí překonávat tolik překážek.

Pro léčení to povoleno vůbec není, prodává se snad v lékárně na předpis pro psychology nějaké takové drogy? Mám na mysli LSD nebo MDMA (extáze), která se dá velmi dobře používat při skupinových terapiích, ale i individuálních terapiích. Proč se tato látka nepoužívá k léčení, když s ní byly vynikající zkušenosti a psychologové a psychiatři si ji velmi vychvalovali?
Edit: Fox Mulder (04. 03. 2010 01:09) (1x)

__________________________________________________________________________________________________
(04. 03. 2010 00:42)
ceero: Zkusím ještě najít nějaký důvěryhodný graf na počet závislých. Zatím jen tohle.

Počet uživatelů drog v ČR (kteří alespoň jednou užili) v roce 2003 a jejich spotřeba (počet lidí porušujících zákon).

http://img31.imageshack.us/img31/5668/beznzvuoo.jpg

Zdroj: Nelegální ekonomika v CR, Tisková zpráva CSÚ, 9. 6. 2005.

To tedy znamená, že statisticky 1 297 067 lidí z tehdy celkového počtu zhruba 10 200 000 užilo drogu (porušilo zákon). Samozřejmě že člověk, který užil více drog, bude započítán vícekrát, ale i tak si myslím, že to číslo by se mohlo k tomu milionu blížit. To tedy znamená skoro 10% populace.

To množství u jednotlivých drog pak průměrově na hlavu (a na rok) znamená:

Konopné drogy - 11,8 gramů
Extáze - 5,6 kusů
LSD - 3,3 kusů
Pervitin - 38,2 gramů
Heroin - 80,9 gramů

Teď se přiznejte, kdo zvedá průměry sm2
Edit: Sq4Raa (04. 03. 2010 01:59) (5x)

(04. 03. 2010 01:01)
citace:
ceero
citace:
Sq4Raa
citace:
ceero

sm3 Jistě, drogy jistě jsou škodlivý a to hlavně když se berou dlouhodobě! To tu nikdo netvrdí že tomu tak není. Program legalizace neznamená podporu braní drog, jen odlišný přístup k celé této problematice, nezaujatý, pragmatický, racionální. Samozřejmě prevence by byla také, určitě masivnější než dnes a to se týká všech stupňů.

citace:
ceero
citace:
Sq4Raa

Myslel som, ze narazas na tu moju konzervativnost ohladne drog vseobecne sm2 Ja proste drogy povazujem za vymetanie mozgov a prizabijanie vlastneho organizmu, proste nevidim dovod, preco by to stat a spolocnost mali legalizaciou podporovat. Uz dost tak je tu dost len alkoholikov samotnych, nemyslis ? Naco este k tomu spolocensky legitimizovat aj fetakov. Navyse po legalizacii by sa urcite odburala psychicka bariera v kope ludoch, ktori by sa k tomu za inych okolnosti nedostali a to snad nema nik za potreby

Vidíš, alkoholici existují, protože alkohol je legální, ale feťáci existují také, i když jsou drogy nelegální. Není tu něco špatně? Pokud by ten systém přece fungoval, tak žádný feťáky nemáme, když jsou drogy zakázaný, ne? Jenže my je máme... A je prostě na čase si přiznat, že se jich nezbavíme, že tu budou vždycky, protože tu byli vždycky. Jde ale o to jestli se to bude kupovat a užívat jako nyní, nebo na vyšší úrovni. A také tu jde samozřejmě o prachy na daních.

(04. 03. 2010 01:15)
citace:
Johny2005
citace:
Sq4Raa

Poslouchání hudby srdcem použití drog nevylučuje, protože neplatí (jak si určitě někteří myslí), že drogy musí nutně brát člověk, který se neumí bavit bez nich. Drogy zkrátka bere člověk, který se pro ně rozhodne, kterému se líbí jejich účinek. Pokud někdo hraje squash (sm2), nenapadne mě, že se neumí bavit bez něj. Asi ho to zkrátka baví, a proto ho hraje.

Navíc u té první věty platí právě i opak tzn. že je berou i lidé, kteří se bez nich neumí bavit. Tady je právě zakopaný pes.

Jinak já jsem nesouhlasil jen z touhle tvojí částí, vůbec se nepřu o nějaké legalizaci, srovnávání s alkoholem, právních hlediscích a dalších věcech v tomhle mám zřejmě stejný názor a to se to tu ještě neprobíralo.

Já jsem tohle hlavně ani nechtěl moc řešit, ale o to nejde. Šlo mi jen o vyobrazení drog jako normálních látek zasazených do kontextu běžného života. Chtěl jsem tedy pouze ukázat, že drogy může brát úplně normální člověk, který je bere proto, že se pro ně svobodně rozhodne. A pro takového člověka je z jeho pohledu smutné, že mu v tom stát brání z důvodů, které se zdají být jen těžko pochopitelné. Jenom jsem drogy spojil s něčím sympatičtějším, nechtěl jsem, abych říkal, jak k tomu ten chudák závislák na heroinu přijde, že ho ještě pak zatknou. Byla to jen reakce na flashe, který nakousl to omíláné klišé, že bez drog se člověk neumí bavit. To, že někdo se skutečně bez drog neumí bavit, neznamená, že se nikdo bez drog neumí bavit. Graf, který jsem umístil výše, by měl toto nepřímo potvrdit.

Snad už si rozumíme. Já se zatím nechtěl pouštět přímo do debaty o psychických účincích drog na volbu jedince, nejsem ani zdaleka povolaným.
Edit: Sq4Raa (04. 03. 2010 01:18) (1x)

(04. 03. 2010 01:40)
citace:
Sq4Raa
To tedy znamená, že statisticky 1 297 067 lidí z tehdy celkového počtu zhruba 10 200 000 užilo drogu (porušilo zákon). Samozřejmě že člověk, který užil více drog, bude započítán vícekrát, ale i tak si myslím, že to číslo by se mohlok tomu milionu blížit. To tedy znamená skoro 10% populace.

10% populace je šílený množství, když si to uvědomíte. A jedná se především o mladé lidi. Taky tu musí být ještě určité procento, co to vyrábějí, distribuují a prodávají. Takže vlastně stát kriminalizuje takhle obrovskou část obyvatelstva a chce je defacto zavřít do vězení. To vám přijde v pořádku? Představte si, kdyby stát byl maximálně úspěšný a důsledný a milion lidí by bylo ve vězení. Myslíte, že by to bylo správné? A je toto vůbec smysluplné? Když tolik lidí bere a vše funguje dál, tak není to zakázané naprosto zbytečně?

(04. 03. 2010 01:46)
citace:
Fox Mulder
Takže vlastně stát kriminalizuje takhle obrovskou část obyvatelstva a chce je defacto zavřít do vězení. To vám přijde v pořádku? Představte si, kdyby stát byl maximálně úspěšný a důsledný a milion lidí by bylo ve vězení. Myslíte, že by to bylo správné?

Takže zlegalizujeme nelegální stahování, protože stejně stahují všichni? Ne, tohle by nebylo správné. Stejně jako zlegalizovat drogy jen proto, že je zkusilo těch 10% lidí a proto by bylo divné je všechny zavřítsm3

(04. 03. 2010 01:50)
citace:
Newman
citace:
Fox Mulder
Takže vlastně stát kriminalizuje takhle obrovskou část obyvatelstva a chce je defacto zavřít do vězení. To vám přijde v pořádku? Představte si, kdyby stát byl maximálně úspěšný a důsledný a milion lidí by bylo ve vězení. Myslíte, že by to bylo správné?

Takže zlegalizujeme nelegální stahování, protože stejně stahují všichni? Ne, tohle by nebylo správné. Stejně jako zlegalizovat drogy jen proto, že je zkusilo těch 10% lidí a proto by bylo divné je všechny zavřítsm3

To určitě ne, ale tak to myšleno není, u těch drog hraje spoustu věcí ve prospěch. Až vymyslíš ilegální stahování, kde nikdo netratí, můžeme to srovnat.

To číslo spíš může ukázat, jak moc to nefunguje. A protože je za to zodpovědná ta politická moc, chtělo by to systémové změny.
Edit: Sq4Raa (04. 03. 2010 02:01) (2x)

(04. 03. 2010 02:59)
citace:
Newman
citace:
Fox Mulder

Klidně můžeme použít pararelu s tímto. sm3

Když by to stahování nikomu nevadilo, tak by to bylo v pořádku zavírat tolik lidí? Co třeba zakázat datové přenosy mezi lidmi? Mohl by se tak posílat nelegální chráněný obsah (filmy, hudba, hry), zakázaný obsah (porno), také se tak můžou svolávat a domlouvat extrémisté! Taky bys pak řikal, že to přece nepovolíme jen proto, že to dělá tolik lidí? sm3

(04. 03. 2010 08:26)
Není pravda. Pro výzkumy možná, ale protože se jedná o zakázanou látku, musí být na vše spousta povolení (byrokracie) a složitých kontrol a to si nemůže dovolit každej. A to dosti omezuje ten výzkum, když je zapotřebí překonávat tolik překážek.
Stop. Vyuziva se to v leceni nemocnych? Vyuziva se to ve vyzkumech? Tak je to povoleny v techto pripadech,ne? Evropa rika tomu ano?
Byrokracie je zde vsude,kazdy se sni setkal. Zkus zde zaridit u mestskych uradu papiry na auto ze zahranici,trva to tydny. Odmitam argument, ze dostat drogu pro vyzkum ma byt schudnejsi. Bych se nasral.
(04. 03. 2010 08:45)
citace:
Sq4Raa
citace:
Johny2005
citace:
Sq4Raa

Já jsem tohle hlavně ani nechtěl moc řešit, ale o to nejde. Šlo mi jen o vyobrazení drog jako normálních látek zasazených do kontextu běžného života. Chtěl jsem tedy pouze ukázat, že drogy může brát úplně normální člověk, který je bere proto, že se pro ně svobodně rozhodne. A pro takového člověka je z jeho pohledu smutné, že mu v tom stát brání z důvodů, které se zdají být jen těžko pochopitelné. Jenom jsem drogy spojil s něčím sympatičtějším, nechtěl jsem, abych říkal, jak k tomu ten chudák závislák na heroinu přijde, že ho ještě pak zatknou. Byla to jen reakce na flashe, který nakousl to omíláné klišé, že bez drog se člověk neumí bavit. To, že někdo se skutečně bez drog neumí bavit, neznamená, že se nikdo bez drog neumí bavit. Graf, který jsem umístil výše, by měl toto nepřímo potvrdit.

Snad už si rozumíme. Já se zatím nechtěl pouštět přímo do debaty o psychických účincích drog na volbu jedince, nejsem ani zdaleka povolaným.

Takže jsem vlastně reagoval na kus tvého příspěvku, který si vlastně ani nechtěl napsat, jelikož si to nechtěl řešit a pouštět se do debaty. Potom tedy ale nereaguj na toho dotyčného a nepiš to. Já jsem pouze vytáhl s tvého příspěvku to, o čem si myslím, že nemáš pravdu a ty mi pak napíšeš, že to vlastně nechceš řešit.

citace:
Sq4Raa

To, že někdo se skutečně bez drog neumí bavit, neznamená, že se nikdo bez drog neumí bavit.

Tohle je mi naprosto jasné, ale v tvém rozpoložení, toho co chceš a nechceš řešit či vidět zapomínáš na jeden podstatný fakt: To že se někdo bez drog umí bavit, neznamená, že se všichni bez drog umí bavit. Jelikož se tady bavíme o problému drog, tak si myslím, že tohle je velmi podstatná věc. Já netvrdím to, že se nikdo bez drog neumí bavit, ale to, že jsou tací lidé a není jich málo. Chápu, že mi můžeš namítnout, že je to každého věc, ale žijem ve společnosti, kde to musí trochu fungovat a když vidím strašně moc mladých lidí, které nic nezajímá, jen chlastačky, fet, párty a na vše ostatní kašlou. Čím víc bude těhle lidí, tím větší zátěž pro stát a ve své podstatě to odnesou i prostí lidé.
(04. 03. 2010 08:54)
Ještě bych zareagoval na ty věci kolem legálnosti a nelegálnosti drog. To jsou dle mého názoru takové zcestvé věci a stejně tu bude a nebude jen to, co se bude někomu nahoře hodit do krámu.

př:
Marihuana - zakázaná
Cigarety - povolené
extáze - zakázaná
chlast - povolený

Kdo a proč tak rozhodl? Všechno to patří do jedné škatulky drogy. Je velký omyl, když někdo řekně, že by si nezahulil trávu proto, že to je zakázaný, ale chlastat může, jelikož to je povolený. Většina lidí pak ještě dodá, že když je to povolený, tak to vlastně není ani droga. Každopádně to droga je a to dost silná.
Škoda, že se někdo, v té ukázce na začátku, nezeptal toho páno od policie, proč se smí pít, když je to droga, ještě k tomu dost agresivní a je na ní velká závislost a už nabourala tolik rodin. Byl bych zvědavý, jak by na to odpověděl.
Edit: Johny2005 (04. 03. 2010 08:55) (1x)
(04. 03. 2010 08:55)
citace:
Sq4Raa
To číslo spíš může ukázat, jak moc to nefunguje. A protože je za to zodpovědná ta politická moc, chtělo by to systémové změny.

Jo. Tady jen doplnim, že rozhodně nejde jen o nějakej jednorázovej údaj - počet lidí užívajících nelegální drogy je víceméně konstantní nehledě na veřejný politiky bojující proti nim (a tedy za snížení počtu uživatelů a klesající trend). Ostatně stejný vývoj můžeme sledovat i u politik boje proti kouření a politiky boje proti obezitě se potýkají dokonce s nárůstem počtu obézních lidí, i přes všechna možná opatření, která mají vést k jejich snížení.
Až budu mít čas, tak najdu nějaký grafy, který tenhle vývoj dokumentujou.

pokoko na jinem pc
(04. 03. 2010 09:13)
Všimli jste si někdy toho že když se začne mluvit o drogach tak ti co neco brali nebo berou jsou nejaktivnější ;)..........Jinak ja bych huleni doporučoval všem, kdo huli tak nedela problemy, nestresuje a je proste v klidu......
(04. 03. 2010 09:40)
citace:
Johny2005
Ještě bych zareagoval na ty věci kolem legálnosti a nelegálnosti drog. To jsou dle mého názoru takové zcestvé věci a stejně tu bude a nebude jen to, co se bude někomu nahoře hodit do krámu.

př:
Marihuana - zakázaná
Cigarety - povolené
extáze - zakázaná
chlast - povolený

Kdo a proč tak rozhodl? Všechno to patří do jedné škatulky drogy. Je velký omyl, když někdo řekně, že by si nezahulil trávu proto, že to je zakázaný, ale chlastat může, jelikož to je povolený. Většina lidí pak ještě dodá, že když je to povolený, tak to vlastně není ani droga. Každopádně to droga je a to dost silná.
Škoda, že se někdo, v té ukázce na začátku, nezeptal toho páno od policie, proč se smí pít, když je to droga, ještě k tomu dost agresivní a je na ní velká závislost a už nabourala tolik rodin. Byl bych zvědavý, jak by na to odpověděl.

Za to přechozí se omlouvám, spíš mám ale pocit, že jsme se úplně nepochopili. Nevadí, tohle není klíčové.

K výše uvedenému: některé drogy legální jsou a jiné ne, argument pro to ale neexistuje. A i kdyby byly ilegální všechny drogy, stejně by to nebylo dost dobře obhajitelné, protože věcí, které ničí zdraví, je hned několik a asi bychom je všechny těžko zakázali.

Důvod, proč byly drogy přeřazeny do ilegální sféry, je poměrně jednoduchý a z části ho objasní následující úryvek:

Na začátku 20. stol. se mezi lidmi vytvořila fikce, že vše, co člověk pojme do svého těla, musí být produktem některého z trhů, jež jsou kontrolovány nebo nějakým způsobem regulovány státem. Člověku by tak mělo být dovoleno užívat jen to, co stát důsledně kontroluje, naopak vše ostatní by mělo být zakázáno. Této představě velmi silně napomohlo vydání románu Uptona Sinclaira Džungle, ve kterém byly popsány nehygienické podmínky na chicagských jatkách při zpracování masa. Američtí státní představitelé v reakci na pobouřené veřejné mínění rychle odsouhlasili a uzákonili v roce 1906 zákon o potravinách a léčivech (The First Pure Food and Drug Act), který měl zaručit ochranu spotřebitelů před ,,bezohlednými'' výrobci a prodejci. Vznikl rovnež Úrad pro potraviny a léčiva (Food and Drug Administration), jenž měl vykonávat faktickou kontrolu nad dodržováním tohoto zákona. Zákon o potravinách a léčivech z roku 1906 se pak stal přelomovým pro přebrání státní moci nad kontrolou a regulací výroby a prodeje vetšiny drog (alkoholu, morfia, opia, kokainu, heroinu, marihuany a dalších látek), a zasadil tak kořeny, ze kterých vyrostla dnešní drogová prohibice.

Tento zákon a následná regulace prodeje drog pak v podstatě daly neomezený monopol nad drogami lékařům a celé jejich profesi. Do vydání tohoto zákona bylo možné kupovat drogy na řadě míst (v obchodech s potravinami, od obchodních cestujících apod.). Všechny tyto služby samozřejmě konkurovaly lékařům a doktorům, a lékařské zájmové skupiny se proto snažily získat monopol nad prodejem drog, protože se jednalo v zásadě o velmi lukrativní obchod, např. opiáty byly v této době jedním z nejběžněji užívaných léku a vetšina populace preferovala domácí léčbu, která byla mnohem levnější (opium se dalo sehnat témeř všude), před platbou doktorům. Lékaři proto silně lobovali u státních úředníků a politiků a volali po prohibici všech opiátu, které nebyly vydávány na lékařský předpis. Lékaři se snažili přesvědčit tyto státní představitele, že volný prodej opiátu a jejich užívání bez lékařského dohledu je velmi nebezpecný, a proto si vyžaduje nutnost státní kontroly a regulace. S jistou mírou nadsázky by se dalo říci, že výše zmíněný zákon o potravinách a léčivech jim pak ,,spadl z nebe rovnou do klína''. Lékaři tak na základě tohoto zákona získali jedinečný prostředek pro dosažení svého cíle, tj. získání výhradního monopolu nad prodejem drog. Spokojenost byla i na straně státu, který v lékařské profesi našel vynikající regulační orgán pro oblast léčiv a drog. Prodej drog se tak stal (s požehnáním státu) výhradní záležitostí lékařské profese.

(04. 03. 2010 09:42)
citace:
Anonymní uživatel
Všimli jste si někdy toho že když se začne mluvit o drogach tak ti co neco brali nebo berou jsou nejaktivnější ;)..........Jinak ja bych huleni doporučoval všem, kdo huli tak nedela problemy, nestresuje a je proste v klidu......

Bez komentáře sm15 Ale minule se docela činili odpůrci, doufám ve stejnou situace. S Foxem si tu povídat nemusím...
Edit: Sq4Raa (04. 03. 2010 09:42) (1x)

(04. 03. 2010 09:49)
citace:
Johny2005
citace:
Sq4Raa

To, že někdo se skutečně bez drog neumí bavit, neznamená, že se nikdo bez drog neumí bavit.

Tohle je mi naprosto jasné, ale v tvém rozpoložení, toho co chceš a nechceš řešit či vidět zapomínáš na jeden podstatný fakt: To že se někdo bez drog umí bavit, neznamená, že se všichni bez drog umí bavit.

Nejsem idiot. Jde jen o to, že bych tu rád ty předsudky rozptyloval, omílání známých věcí z mého pohledu nikam nepovede. Tahle debata nemá být o tom, že drogy jsou špatné. To už víme.
Edit: Sq4Raa (04. 03. 2010 09:49) (1x)

(04. 03. 2010 09:55)
citace:
Sq4Raa
citace:
Anonymní uživatel

Bez komentáře sm15 Ale minule se docela činili odpůrci, doufám ve stejnou situace. S Foxem si tu povídat nemusím...

No u mne je to naopak, jen mě to téma zajímá, tedy pokud slovem brali neoznačuješ i lidi, co si 3x do roka zahulí.

Sq4Raa: díky za lepší rozbor toho lékařství. V podstatě je to složitěji napsané to, co jsem psal již v minulém příspěvku, že bude to, co se těm nahoře bude hodit do krámu.

Jinak s tou ilegalitou souhlasím, je úplně jedno co bude či nebude ilegální. Jestli někdo bude brát, ať už 1x za týden nebo 4x za den, o tom rozhodne jeho dospívání a hlavně výhocha a ne to, jestli si drogu sežene na ulici od kámoše, nebo si jí koupí v sámošce.
(04. 03. 2010 09:55)
No když to já vemu do podrobna, tak drogou je i obyčejné kafe, škodlivý pro organismus je i cholesterol a nikdo (cituji z mého oblíbeného filmu "děkujeme, že kouříte") spolehlive neprokázal rakovinu plic za jistou příčinu kouření. sm15
Co se týče zeleného, tak holandsko bylo a je důkazem tvrzení "zakázené ovoce"... Jakmile něco povolíte, klesne o to zájem, jelikož se zvýší dostupnost. Při prohibici v usa taky vzrostla konzumace alkoholu.

Kdyby to chtěl pak někdo potrobněji tak se nebojte napsat sm15

"They were screaming 'Slow it down, slow it down!'... So I moved my pitch fader on my Pioneer. Down."

fb.com/sandeaglemusic
Top5: 1.Selu Vibra - Divine [Sean Tyas Rework] 2. Vascotia - Verano 2010 (Sean Tyas Remix) 3. Bobina feat. Elles de Graaf - Lighthouse (Sean Tyas Vocal Mix) 4. Bobina - Spinning (Paul Miller remix) 5. Reconceal - Touch Her Heart (Michael Angelo & Jim Remix)
Autor:
Předmět:
Spam prevention:
Please, solve the mathematical question and enter the answer in the input field below. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
Question: how much is 5 plus 25?